Ana içeriğe atla

İş Arıyor(uz) !

İş arıyor(uz) ama nasıl ?  Nasıl bir iş ? Ne istiyoruz?
Günümüzde o kadar çok iş arayan var ki bu kervana her dakika her saat her gün yenisi ekleniyor. Vatandaş acaba ne istiyor nasıl bir iş istiyor?
Sokağın nabzını yokladım, gezdim, sordum, misafir oldum, dertleştim. Derinlemesine öyle bir konu ki bazen kızdığım yerler oldu bazen üzüldüğüm. Öğrencisi olsun yeni mezunu olsun genci yaşlısı her yaştan insan iş arıyor. Kariyer odaklısı hakettiğini istiyor, haklıda zaten istesin verebilen olduktan sonra kimse ona emeğinin karşılığını vermem demez ama baktığımızda iş arayan vatandaşın dertlendiği nokta PARA olduğu gerçeğini saklayamaz. İçimizde iş beğenmeyen bu nasıl bir ücret deyip kenara çekilenler sonradan istemediği işlere yönelir bunlara ne desem az. Gördüğüm kadarıyla çalışmak zorunda olanlar, işinden memnun olmayan insanlar var ve keşke demekten kendini alamıyorlar. Yanlış meslek seçimi kişinin yaşantısını, hayatını tümden değiştirirken buna izin vermemek yine kendi elinde ve danışabileceği kişiler vardır kendilerini onlardan keşke uzak tutmasalar!
soru-isareti-1
Para tek unsur olmamalı, kariyerini şekillendirmesinde maddiyat kadar manevi, aidiyat hissiyatını kendini çalışmakta olduğu ya da çalışacağı işi ile doğru orantıda devam ettirebilmeli. Çevre faktörü bu noktada çok etkili oluyor. İş arayanın torpil kullandığı yerler kendisini o noktada gerçekleştirdiğine kanaat getirir ya da o öyle sanır. Bu arada çok özür dileyerek "Torpil" demişim bunu "Referans" olarak düzeltiyorum (Sizin için hangisi doğru ise onu kullanınız). Hayatımızı başka etkenlere göre şekillendirmek ne kadar doğru onu da bilmiyoruz gerçi. Neyse ki kariyer koçları ,işin ehli insanlar, sektörün kurtları var  danışmamız halinde yön veren profesyoneller ile nasıl bir iş aradığımız noktasında güçlü ve zayıf yönlerimizin tespiti ile bu dertten bir nebze arınabiliriz. Bir çok ilanda gördüğümüz klişe olan maddeler var bunlara fazla bağlı kalmamak lazım aslında kendimizde farklı gördüğümüz özelliği göze batar şekilde başvuru yaparken "İş arıyorum." demekten ziyade "Çalışmak istiyorum ve sizinle bu kariyer yolculuğundan değişik projeler üreterek yer almak istiyorum" demek kulağa hoş geliyor. Sizce?
İş arama siteleri odak noktamız ve sadece onlara bağlı kalıyoruz malesef...
Yazımın sonuna gelirken sizinle iş arama sürecinde yaptıklarımı ve yaşadıklarımdan küçük örnekler vermek isterim müsadenizle :)
Başvuru yapıyorum yeni mezunum ve işe ihtiyacım var. Çok popüler iş arama sitelerinde hesaplar açtım ve başladım aramalara tabikide ses seda yok bazen arıyorlar ama sonuç umduğum gibi olmuyor. Günler geçtikçe plan dahilinde ben başladım aramaya. Madem siz aramıyorsunuz ben ararım dakikam bol yazarsa bana yazsın dedim ve korktuğum gibi olmadı dinleyenler oldu,CV'ni geçerken bırakırsan değerlendirmeye alırız diyeni oldu, mülakata çağıranı bile oldu şaka değil valla gerçek bak ahanda dayıya sor! Firmaların insan kaynakları departmanlarına taciz eder gibi oluyor belki ama ne yapayım iş arıyoruz genco. Öz geçmişimizi nerelere göndermedik ki! Bazen bu yürek nereden geliyor diye kendime sormuyor değilim. Sakın mülakatlardan kaçmayın, korkmayın sizi orada yemiyorlar. Bu bir deneyimdir. Olmazsa hayırlısı be gülüm, kısmetse başka sefere diyebilmelisin.(Teselli ikramiyesi dedikleri budur.)
Herkesin kısmeti bir yerlerde yatıyor elbet, sen onu aramaya devam et. Ne kadar susarsan daha çalışmaya başlamadan kendine mobbing yaparsın YAPMA! İş arıyor(uz) ve aramaya devam edeceğiz. Başarılar diliyorum.
Sınav süreniz azrail kapınızı çalana kadardır, yanlışlarınızın doğruları götürmesine izin vermeyin ;)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşletmelerin Sorumlulukları

İşletmeler, ticari faaliyetlerini sürdürmelerinin yanı sıra bulundukları topluma, çalışanlarına, çevrelerine, paydaşlarına, tüketicilerine ve devlete karşı birtakım sorumlulukları da üstlenmek zorundadırlar. İşletmelerin büyümeleri ve süreklilik arz etmelerinde bu sorumlulukları yerine getirmeleri büyük önem taşımaktadır. Sorumluklarını yerine getiren işletmeler toplum tarafından kabul görmenin yanında toplumun refah düzeyinin artmasına da katkı sağlarlar. İşletmelerin sorumlukları genel olarak üç başlık altında toplanabilir. Bunlar; İşletmelerin sosyal sorumlulukları, işletmelerin ahlaki sorumlulukları ve işletmelerin çevreye karşı sorumluluklarıdır. İşletmelerin Sosyal Sorumlulukları Sosyal sorumluluk, işletmelerin topluma karşı duyarlı davranmalarıdır. İşletmeler faaliyetlerini sürdürürken toplumun faydasını gözetmeli, toplumun kaynaklarını akılcı bir şekilde kullanmalı ve topluma karşı duyarlı davranmalıdır. Bu yüzden işletmeler karar alırken, alınan kararların topluma yaratacağı …

Kariyere İlişkin Güncel Sorunlar

Çalışma hayatı kazanılan deneyimler veya maddi boyutla sınırlı kalmıyor. Kişi üzerinde oluşan baskın karakterler ilerleyen süreçte kariyere ilişkin sorunların doğmasına sebebiyet vermekte. Bu yazıda sıkça karşılaşılan kariyer sorunlarının tanımlamalarına yer vermek istedim. Ders notlarımdan edindiğim kesitleri diğer bir yazımda sizlerle paylaşacağım.

Çağımızın koşulları; çalışma ilişkilerinde ve biçimlerinde, hem organizasyonlar hem de çalışanlar açısından önemli değişiklikler yaratmıştır. Organizasyon yapılarından, çalışma saatlerine; iş güvencesinden, kariyer tercihlerine kadar birçok konuda geleneksel yaklaşımlardan uzaklaşılmıştır. Konu bireysel açıdan ele alındığında; çalışanların kariyerleri ile ilgili yeni, bir takım güncel sorunlarla karşı karşıya oldukları görülmektedir. Kariyere ilişkin güncel sorunları şu şekilde belirtebiliriz.
1) Can Tavan Uluslar arası Çalışma Örgütünün(ILO) yaptığı araştırmalar doğrultusunda; kadınların toplam çalışanların %40’ını oluşturduğu, işsizli…

Çalışma Hayatında Mutluluk Geleneksel Midir?

Kariyer basamakları bizlerin okul dönemlerinden başlayarak öğrendiklerimizle birlikte ilerleyen süreçte çalışma hayatına girerek devam eden süreçtir ve kişi bu süreçleri atlatırken başından geçen bir takım olaylarla kendine bir plan dahilinde yol çizmektedir.
Çalışma hayatı çok çalkantılı ve apayrı bir dünyadır. Sizler çalışırken yaptığınız işten mutlu musunuz diye sorsam buna kimilerimiz evet kimilerimiz hayır diyecektir. Zamanın getirdiği ve yeni yüzyılın çalışma koşulları insanları tatminsizliğe doğru sürüklemektedir. İnsan mutlu olamadığı işi ne kadar sürdürebilir? Ne kadar daha buna göz yumabilir?
Blog çalışmalarımda konuya göre araştırmalar yaparken, zaman zaman bir araya gelip konuştuğum arkadaş gruplarımdan, tanıştığım kişilerden ya da sorunlarını dinlediğim kişilerden notlar alıyorum. Bu yazımda üzerinde durduğum konu "Çalışma Hayatında Mutluluk Geleneksel Midir?" ve yazımızı hazırlarken görüştüğümüz kişilerin yanıtlarından çoğunluğu geleneksel olan çalışma hayatıd…