Ana içeriğe atla

Staj(y)Er

Hayata bir adım, kariyere, deneyime belki de isteyerek ya da zorunlu olarak yapılmış kutsal görevdir staj. Çok sancılı bazen keyif verici zamanları olur. Öğrenci arkadaşların avantajı kadar dezavantajı olan bu sürece değinelim yazımızda.

Meslek liselerinde yapılan zorunlu stajların yanı sıra üniversitelerde yapılan stajlarda DENEYİM kategorisini doldurmaktadır. Özellikle son sınıfa gelindiğinde eli ayağı titreten "işsizlik" algısı üzerine öğrenci arkadaşlar staj yaptıkları yerde kalma arzusuyla birlikte göstermiş oldukları üstün başarıda benim gözümde birer "ER" dir. Stajyer! şimdi söylerken yüreği dahi kabarır insanın, fransız havası katıyor dimi.. Ben öyle hissediyorum belki de. Ama gelin görün ki staj yapmak kadar yapacağı yeri bulmak asıl sorundur. Firmaların stajyer kotası karşısında artık staj yapacak öğrenciler için mülakat yapıldığı doğrudur. Peki ya staj yeri bulamayanlar?


Araştırmacı olmakta fayda var. Laf olsun torba dolsun, aradan çıksın ne öğrendiğim çoktaaa şey değil demek attığın adımın boşluğa gelmesidir. Tabi ki çok popi yerlerde staj yapmak senin hakkın tabi ki özgeçmişinde yazacağın firma fiyakalı olmalı ama ama ama diyorum.. Senin ne öğreneceğin çok önemli dostum. Gittiğin yerde fark yaratman, seni övmelerini, sevmelerini bir düşün! Çalışırken motivasyonunu düşün! bir de fotokopi başında, arşivi düzenlediğin günleri düşün! Sana diyeceğim şu ki rakiplerin çoktan yol aldı ve sen yeri geldi mi beni dahi tanıma. 

İşletmelerin personele olan bakış açısı kadar yetişmekte olan stajyere yaptırımı büyük ölçüde kendisine çıkarım etkisinde bulunabilir. Bir çok firma da görmüş olduğumuz öğrencilere yönelik programlar ve uzun dönem stajyer ilanlarına yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Teknik geziler ile aslında sektörlerin bir bölümünde görücüye çıkan departmanların işleyişi ve ortaya çıkan netlik ile staj yapacak öğrenci arkadaşların kafasında bir şeyler belirir gibi oluyordur. Olabildiğince yaz dönemlerini verimli geçirenlerimiz vardır, alanı dışında dahi çalışmış olsa da işin küçüğü büyüğü, azı çoğu, geleni gideni farketmez. Araştırmacı olun demiştim, projelere katılın diyebilirim, aklınıza ne gelirse yapın da diyebilirim sonuç olarak kimse size kızacak değil.

Yazı parti seçimlerinde kürsüye çıkan vekilin nasihatları, vaadleri gibi oldu ama malzeme bu değerli okuyucum. Eğer içimizde bu yazıyı okuyan firma yetkilileri var ise kendilerine staj yapacak olan arkadaşlara yardımcı olur musunuz diyebilirim, diyebiliriz hatta copy paste ile bunu yayabiliriz. 

Ey dost, ey stajyer, hey gidi yoldaşım, arkadaşım sen en iyisini bilirsin elbet. Kariyerine atacağın bir adımda senin için başarılar daim olsun :)


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşletmelerin Sorumlulukları

İşletmeler, ticari faaliyetlerini sürdürmelerinin yanı sıra bulundukları topluma, çalışanlarına, çevrelerine, paydaşlarına, tüketicilerine ve devlete karşı birtakım sorumlulukları da üstlenmek zorundadırlar. İşletmelerin büyümeleri ve süreklilik arz etmelerinde bu sorumlulukları yerine getirmeleri büyük önem taşımaktadır. Sorumluklarını yerine getiren işletmeler toplum tarafından kabul görmenin yanında toplumun refah düzeyinin artmasına da katkı sağlarlar. İşletmelerin sorumlukları genel olarak üç başlık altında toplanabilir. Bunlar; İşletmelerin sosyal sorumlulukları, işletmelerin ahlaki sorumlulukları ve işletmelerin çevreye karşı sorumluluklarıdır. İşletmelerin Sosyal Sorumlulukları Sosyal sorumluluk, işletmelerin topluma karşı duyarlı davranmalarıdır. İşletmeler faaliyetlerini sürdürürken toplumun faydasını gözetmeli, toplumun kaynaklarını akılcı bir şekilde kullanmalı ve topluma karşı duyarlı davranmalıdır. Bu yüzden işletmeler karar alırken, alınan kararların topluma yaratacağı …

Kariyere İlişkin Güncel Sorunlar

Çalışma hayatı kazanılan deneyimler veya maddi boyutla sınırlı kalmıyor. Kişi üzerinde oluşan baskın karakterler ilerleyen süreçte kariyere ilişkin sorunların doğmasına sebebiyet vermekte. Bu yazıda sıkça karşılaşılan kariyer sorunlarının tanımlamalarına yer vermek istedim. Ders notlarımdan edindiğim kesitleri diğer bir yazımda sizlerle paylaşacağım.

Çağımızın koşulları; çalışma ilişkilerinde ve biçimlerinde, hem organizasyonlar hem de çalışanlar açısından önemli değişiklikler yaratmıştır. Organizasyon yapılarından, çalışma saatlerine; iş güvencesinden, kariyer tercihlerine kadar birçok konuda geleneksel yaklaşımlardan uzaklaşılmıştır. Konu bireysel açıdan ele alındığında; çalışanların kariyerleri ile ilgili yeni, bir takım güncel sorunlarla karşı karşıya oldukları görülmektedir. Kariyere ilişkin güncel sorunları şu şekilde belirtebiliriz.
1) Can Tavan Uluslar arası Çalışma Örgütünün(ILO) yaptığı araştırmalar doğrultusunda; kadınların toplam çalışanların %40’ını oluşturduğu, işsizli…

Çalışma Hayatında Mutluluk Geleneksel Midir?

Kariyer basamakları bizlerin okul dönemlerinden başlayarak öğrendiklerimizle birlikte ilerleyen süreçte çalışma hayatına girerek devam eden süreçtir ve kişi bu süreçleri atlatırken başından geçen bir takım olaylarla kendine bir plan dahilinde yol çizmektedir.
Çalışma hayatı çok çalkantılı ve apayrı bir dünyadır. Sizler çalışırken yaptığınız işten mutlu musunuz diye sorsam buna kimilerimiz evet kimilerimiz hayır diyecektir. Zamanın getirdiği ve yeni yüzyılın çalışma koşulları insanları tatminsizliğe doğru sürüklemektedir. İnsan mutlu olamadığı işi ne kadar sürdürebilir? Ne kadar daha buna göz yumabilir?
Blog çalışmalarımda konuya göre araştırmalar yaparken, zaman zaman bir araya gelip konuştuğum arkadaş gruplarımdan, tanıştığım kişilerden ya da sorunlarını dinlediğim kişilerden notlar alıyorum. Bu yazımda üzerinde durduğum konu "Çalışma Hayatında Mutluluk Geleneksel Midir?" ve yazımızı hazırlarken görüştüğümüz kişilerin yanıtlarından çoğunluğu geleneksel olan çalışma hayatıd…