Ana içeriğe atla

BİZ SAÜ İKY

Biz her geçen gün büyüyen bir ailenin parçası, sektörde adından söz ettiren, zirvelere çıkartma yapan Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü öğrencileriyiz.
Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi 2008-2009 öğretim yılında karma öğretimle başlayan, ilerleyen dönemlerde 1. ve 2. öğretim programlarıyla alanında faaliyet gösteren Türkiye'nin ilk lisans programıdır.
Misyon
İnsan kaynakları yönetimi bölümünün misyonu, çalışma hayatına çok boyutlu bir yaklaşımla bilimsel bilgi üretimini ve eğitim faaliyetlerini yürüterek topluma yararlı bireyler yetiştirmektir.
Vizyon
İnsan kaynakları yönetimi bölümünün vizyonu,  çok disiplinli yaklaşımıyla Türkiye’de insan kaynakları alanında yaptığı araştırmalar ve verdiği eğitimle paydaşlarımızın tercih ettiği bölümlerden birisi olmak.
Daha ayrıntılı bilgi için www.iky.sakarya.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Günümüz IK, sektörde gelişim gösterirken gerek öğrenci gerek mezunlarımızda boş durmuyor. Bizi biz yapan, farkımız, markamız ismimizden geliyor yani biz Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi.
Biz Etkinlikte
Düzenlenen üniversite etkinliklerimizde öğrenci arkadaşlarımız ve öğrenci toplulukları sektörden gelenler ile buluşuyor. Kazanımlarımız alanında uzman kişilerle taçlanıyor. Zengin bir içerik ve gelişmelerin aktarıldığı sohbetlerde yoğun bilgi akışı sağlanmaktadır. Tabi ki süreçte yanımızda olan destekçilerimiz var ve onlara ayrı ayrı çok teşekkür ederiz.
Biz Zirvede
Yakın zamandan örnek vermek gerekirse Sakarya Üniversitesi IKY öğrencileri PERYÖN 23. İnsan Yönetimi Kongresi, 3 Aralık'ta düzenlenen Dijital HR Konferansı ve Boğaziçi İstihdam Zirvesi'nde yerini aldı. Katılımın ve notların sosyal paylaşım siteleri üzerinden aktarıldığı zirvelere ilgi büyüktü. Paylaşımların her biri bilgi değeri taşıdığı için üzerinde çalışılmış, emek verilmiş ve beklentileri karşılamıştır. Bu sayede marka değeri ve tanışmalar ile aslında istenilen noktada bizim tercih edilenler listesinde olmamızı sağlayacaktır.
12310054_10153737640698879_2718108157929983140_o
12241173_10153703035888879_8570183621087368756_n
12341049_10153901253283254_2744165486011333486_n
Zamanla her taşın altından biz çıkağız ve buna inanıyoruz :)
Deneyim ve kazanımlarımız yaz stajları ve son sınıfın bahar döneminde zorunlu staj ile tamamlanırken, alanında geleceğini ve tercihini, kariyer basamaklarını çıkarken hayatını insan kaynakları olarak şekillendiren öğrenci arkadaşlarımızın sesini duymak lazım. Aktif olarak kullanılan sosyal paylaşım siteleri ile farkındalık yaratmak, geniş bir kitleye ulaşabilmemiz için sizleri de bekliyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İşletmelerin Sorumlulukları

İşletmeler, ticari faaliyetlerini sürdürmelerinin yanı sıra bulundukları topluma, çalışanlarına, çevrelerine, paydaşlarına, tüketicilerine ve devlete karşı birtakım sorumlulukları da üstlenmek zorundadırlar. İşletmelerin büyümeleri ve süreklilik arz etmelerinde bu sorumlulukları yerine getirmeleri büyük önem taşımaktadır. Sorumluklarını yerine getiren işletmeler toplum tarafından kabul görmenin yanında toplumun refah düzeyinin artmasına da katkı sağlarlar. İşletmelerin sorumlukları genel olarak üç başlık altında toplanabilir. Bunlar; İşletmelerin sosyal sorumlulukları, işletmelerin ahlaki sorumlulukları ve işletmelerin çevreye karşı sorumluluklarıdır. İşletmelerin Sosyal Sorumlulukları Sosyal sorumluluk, işletmelerin topluma karşı duyarlı davranmalarıdır. İşletmeler faaliyetlerini sürdürürken toplumun faydasını gözetmeli, toplumun kaynaklarını akılcı bir şekilde kullanmalı ve topluma karşı duyarlı davranmalıdır. Bu yüzden işletmeler karar alırken, alınan kararların topluma yaratacağı …

Kariyere İlişkin Güncel Sorunlar

Çalışma hayatı kazanılan deneyimler veya maddi boyutla sınırlı kalmıyor. Kişi üzerinde oluşan baskın karakterler ilerleyen süreçte kariyere ilişkin sorunların doğmasına sebebiyet vermekte. Bu yazıda sıkça karşılaşılan kariyer sorunlarının tanımlamalarına yer vermek istedim. Ders notlarımdan edindiğim kesitleri diğer bir yazımda sizlerle paylaşacağım.

Çağımızın koşulları; çalışma ilişkilerinde ve biçimlerinde, hem organizasyonlar hem de çalışanlar açısından önemli değişiklikler yaratmıştır. Organizasyon yapılarından, çalışma saatlerine; iş güvencesinden, kariyer tercihlerine kadar birçok konuda geleneksel yaklaşımlardan uzaklaşılmıştır. Konu bireysel açıdan ele alındığında; çalışanların kariyerleri ile ilgili yeni, bir takım güncel sorunlarla karşı karşıya oldukları görülmektedir. Kariyere ilişkin güncel sorunları şu şekilde belirtebiliriz.
1) Can Tavan Uluslar arası Çalışma Örgütünün(ILO) yaptığı araştırmalar doğrultusunda; kadınların toplam çalışanların %40’ını oluşturduğu, işsizli…

Çalışma Hayatında Mutluluk Geleneksel Midir?

Kariyer basamakları bizlerin okul dönemlerinden başlayarak öğrendiklerimizle birlikte ilerleyen süreçte çalışma hayatına girerek devam eden süreçtir ve kişi bu süreçleri atlatırken başından geçen bir takım olaylarla kendine bir plan dahilinde yol çizmektedir.
Çalışma hayatı çok çalkantılı ve apayrı bir dünyadır. Sizler çalışırken yaptığınız işten mutlu musunuz diye sorsam buna kimilerimiz evet kimilerimiz hayır diyecektir. Zamanın getirdiği ve yeni yüzyılın çalışma koşulları insanları tatminsizliğe doğru sürüklemektedir. İnsan mutlu olamadığı işi ne kadar sürdürebilir? Ne kadar daha buna göz yumabilir?
Blog çalışmalarımda konuya göre araştırmalar yaparken, zaman zaman bir araya gelip konuştuğum arkadaş gruplarımdan, tanıştığım kişilerden ya da sorunlarını dinlediğim kişilerden notlar alıyorum. Bu yazımda üzerinde durduğum konu "Çalışma Hayatında Mutluluk Geleneksel Midir?" ve yazımızı hazırlarken görüştüğümüz kişilerin yanıtlarından çoğunluğu geleneksel olan çalışma hayatıd…